Hotelbeschreibung Kalyves Beach

Das bietet Ihre Unterkunft

Außenansicht Pool Ausstattung Landschaft

Essen & Trinken

Essen und Trinken Essen und Trinken

Für Kinder

Sport & Fitness

Wellness

Ihr TUI Service

Kontaktinformationen

Kalyves Beach
Kalyves Apokoronou
GR73003 Kalives
Kreta West Griechenland

Hotelzimmer Kalyves Beach

Lage & Umgebung

Hotelbewertungen Kalyves Beach

"

Guest reviews (69 reviews)

  • 4/10
    Recommended

    “Mukavaa ja mutkatonta”

    Kiva henkilökunta.

    Show more
  • 3/10

    “Blandad vecka”

    Första gången i Kalyves, och det är blandade känslor. Byn är liten och sliten. Hotellet är inte en 4. Möjligen 3. Vi skulle ha \"Delvis havsutsikt\" , vi fick en vägg och ett rivningshus att titta på. Trångt som bara den. Begärde naturligtvis byte, men det gick inte förrän dagen efter. Se till att ni inte får rum 217! Frukost och buffé var ok. Inte jättemycket utbud men smakade gott. Vi uppgraderade till Plus på plats. Tycker nog att det var värt det. Personal i reception och houskeeping mycket bra. En i restaurangen kunde valt annat jobb, då han var en otrevlig bekantskap. I övrigt var de mycket effektiva. Tallriken försvann i samma ögonblick som du la ner besticken. Totalt en 3a för oss, inte mer.

    Show more
  • 3/10

    “Tyvärr lever hotellet ej upp till 4 stjärnor”

    Har kikat på detta hotell i flera år då det varit höga betyg och har ett superbra läge på stranden. MEN.. när det gäller rummen så är de väldigt slitna. Vi lyxade och tog ett rum mot havet. Hyfsad storlek på rummet Badrummet var det absolut minsta jag sett. Typ 2 kvadrat. Det gick inte att duscha med duschgardinen på eftersom ytan var så liten, så fastnade den på kroppen. Väldigt ohygieniskt. Det fanns nästan ingen yta att ha sina saker på i badrummet. En pytteplanka om ca 30 cm som var så nära handfatet att det knappt gick att tvätta ansiktet i handfatet utan att ha pannan i hyllan. Toan stod nästan dikt mot väggen vilket innebar att man fick sitta på sniskan med benen i duschen. Det var ett stort minus. Det var väldigt kallt när vi kom mitt i natten och ändock var det bäddat med bara lakan. Här borde man tänkt till. Stränderna. De låg supernära och det ingick solsängar. Vi intog stranden över den lilla bron. Kunde varit topp om det inta var invasion av ett femtontal Gårdsgäss som levde och bajsade där. De var snälla men sket överallt. Varje eftermiddag kom det ett hundratal måsungar som intog stranden och de fortsatte ********** dels på stranden samt att det varje morgon var fågelbajs på madrasserna. När vi ändå pratar madrasser hade det ju varit oväder dagarna innan, så de var nu väldigt blöta.. efter ett par dagar luktade de även riktigt surt. Efter 4 dagar på Fågelstranden gick vi till deras andra strand där det inte fanns fåglar. Som hotellägare skulle jag nog se över att den sk Fågelstranden o dess madrasser som var riktigt bedrövliga. Det som kunde vara riktigt bra och som jag verkligen sett fram emot i flera år höll dessvärre inte. Personalen jättegulliga, maten okey .. men sen tar det stopp. Poolerna var iskalla. Ingen badade där. De låg dessutom helt i skugga. Sorry men jag ger 2 stjärnor.

    Show more
  • 3/10
    Recommended

    Our expectation of the hotel was what we thought it was. No complaints, yet no wow. Good price and got what we paid for. Pools freezing so we didn't use them at all, otherwise no complaints.

    Show more
  • 5/10
    Recommended

    “Mat”

    Tråkig mat men gick att äta frukost bra

    Show more
"

Hotelbilder Kalyves Beach